Formaldehit çoğu modern evde inşaat ve yapı malzemelerinde mevcuttur. Kontrplak ve tahta gibi kompozit ahşap ürünlerinde sık görülür. Evinizin izolasyonunda olabilir. Bu hatta bazı ilaçlar, kozmetik, kumaş yumuşatıcılar koruyucu madde olarak hem de bulaşık yıkama sıvıları olarak kullanılmıştır. Formaldehit, tütün dumanı ve gaz sobalarından salınmaktadır. Bu nedenle, sizin ve ailenizin (ve evcil hayvanların, iş arkadaşlarınızın vb.) Evinizde veya ofiste formaldehit ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.


Formaldehit tam olarak nedir?

Formaldehit, alkollerin oksidasyonu ile oluşan aldehitler adı verilen organik bileşik grubuna ait renksiz, yanıcı, kokulu bir gazdır. Bir başka tipik aldehit, ortamda etanolün parçalanmasından sonra vücutta oluşabilen yaygın bir kimyasal olan asetaldehittir.

İnsanların dikkatini çekmeye başlamasının nedeni, formaldehitin zamanla kansere sebep olduğu ve bazen de maruziyetin derhal sağlık etkilerine neden olmasıdır. EPA, sulanan gözler, gözlerde yanma boğazda yanma hissi, bulantı ve nefes darlığı gibi semptomları gösterir Bu etkiler genellikle yüksek seviyelere (milyonda 0.1 in üstünde) maruz kalan insanlarda görülür. Yüksek konsantrasyonlar astım hastalığına yakalanmaları tetikleyebilir. Bazı kişiler, VOC'ye uzun süre veya yüksek konsantrasyonlarda maruz bırakıldıktan sonra formaldehite duyarlılık gösterebilir.


Formaldehite Maruziyeti Nasıl Azaltabilirim?

  •        Ürünlerin etiketlerini okuyun ve formaldehite içermeyen ürünler tercih edin.
  •        Dış yüzeyi preslenmiş ahşap ürünler kullanın
  •        Evdeki havalandırmayı artırın. Bu, pencereleri açarak veya HVAC fanını çalıştırarak olabilir.
  •        Evde sağlıklı bir nem seviyesini koruyun.
  •        Formaldehit gibi VOC'leri giderebilen IŞKIN hava temizleyiciyle iç hava kalitesini geliştirin.

Etkili formaldehite filtre şekli:

Hava geçirgen bir ağ ile kaplı olan filtre, petek yüzeyi sayesinde düşük sürtünme katsayısı ile formaldehidi yok eder. Sonuç olarak daha geniş bir alanda daha hızlı ve daha etkili bir temizleme sağlar.